Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co tanec může léčit? A zásady tance v těhotenství

30. 8. 2007

Orientální břišní tanec je bezesporu krásným pohybem s maximální dávkou ženskosti. To však není jeho jedinou předností. Neméně důležitý je i fakt, že má pozitivní vliv i na naše tělesné a duševní zdraví.

Co se vlastně při břišním tanci s naším tělem děje? V první řadě se při něm dokonale uvolňují kluby a páteř a zároveň jsou v optimálním poměru posilovány a uvolňovány všechny důležité svalové skupiny. Přirozeným důsledkem je pak výrazné zlepšení potíží zad a kloubů.

To ale zdaleka není všechno. Páteř a klouby patří mezi místa, v nichž v těle nejčastěji dochází k zablokování proudění energie. Tím, že je prostřednictvím břišního tance odblokujeme a uvolníme, zároveň toto proudění obnovíme. Důsledkem je pak náprava mnoha, často zdánlivě nesouvisejících zdravotních potíží.

Na migrénu i neplodnost

Asi nejpodstatnější oblast, na kterou břišní tanec působí, je pánev a kříž. Uvolněním a posílením svalů, které se zde nacházejí, dochází k obnovení proudění energie. To má pozitivní vliv zejména na ženské pohlavní orgány. Důsledkem je tak například zmírnění či vymizení menstruačních bolestí, úprava chronických zánětlivých stavů nejen pohlavních orgánů, ale i močového měchýře, úprava klimakterických potíží a dokonce i vyléčení některých typů neplodnosti. Neméně důležité je i zlepšení některých problémů v oblasti sexuality.

Břišní tanec také jemně masíruje celou oblast břicha, což má za následek úpravu celé řady zažívacích problémů, zejména však zácpy. Uvolnění v oblasti krční a hrudní páteře zase vede ke zmírnění či dokonce vymizení migrén i jiných typů bolesti hlavy.

Balzám nejen pro duši

Břišní tanec ovšem léčí nejen naše tělo, ale i duši. Dokáže totiž vrátit ženám sebevědomí a dává jim pocítit sílu jejich ženskosti. Zároveň jsou při něm stimulovány energetické dráhy, které mimo jiné ovlivňují i náš citový a emoční život – typickým příkladem je například dráha močového měchýře. Díky tomu od něj můžeme očekávat i nápravu řady psychických potíží, jako jsou fobie, úzkost, deprese či komunikační bloky.

Když navíc uvážíme, že břišní tanec je vhodný pro všechny věkové kategorie žen, nevyžaduje žádnou předchozí pohybovou průpravu a nepřekáží při něm ani nějaké to kilo navíc, těžko si lze představit příjemnější léčebný prostředek.

-----------------------------------------------------------------------------------

Zásady tance v těhotenství

Ideální je, když se žena břišnímu tanci začne věnuje již před početím, neboť to pomůže připravit její tělo na těhotenství. I samotné otěhotnění je pak snažší. Začít se ovšem dá v kterémkoliv týdnu gravidity.

Během těhotenství se tančí ve velmi pomalém rytmu a některé dynamické prvky se zcela vynechávají. Doporučovány jsou zejména vlnivé a krouživé pohyby pánve, hrudníku, rukou a hlavy. Pohyby hrudníku do stran, dopředu a dozadu zmenšují tlak dětské hlavičky a výrazně matce ulevují. Kolébavé pohyby a osmičky dítě uklidňují, neboť jej kolébají v plodové vodě. Velký důraz se klade na koncentraci a relaxaci.

Tančit se doporučuje i během první doby porodní mezi vztahy. Tady lze použít dynamičtější rytmus, který zmírňuje bolesti a urychluje porod. Vlnité, krouživé pohyby a třesení také usnadňuje dítěti průchod porodními cestami. Některé taneční prvky se dají využít i během šestinedělí, kdy urychlují psychickou i fyzickou regeneraci.