Jdi na obsah Jdi na menu
 


Islám dnes

29. 8. 2007

   Na světě dnes žije asi 6,5 miliardy lidí. Více než 1,2 miliardy, pětina lidstva, jsou muslimové. Představují většinu obyvatel ve 44 zemích, jež tvoří souvislý pás od atlantského pobřeží subsaharské Afriky podél Středozemního moře na Blízký a Střední východ, do Íránu a Afghanistánu k hranicím s Indii a dále na sever do Kazachstánu. Významné muslimské menšiny žijí na Filipínách, v Indii, na Fidži, Novém Zélandě, mnoho muslimů žije také v Číně ( 17 - 40 milionů ).3 Islám je také na postupu v Africe již od středověku. V subsaharské Africe žije asi pětina světového počtu muslimů. Severní Afrika je muslimským územím již

od 8. století. 

 

V EU žije v prvních letech 21. století na 13 milionů muslimů, v Americe sedm nebo osm milionů. Ve většině velkých měst v Anglii, Francii a Německu najdeme mešity. Angličtí muslimové indického a pakistánského původu přinesli poválečné Británii významný socio-ekonomický příspěvek. Turečtí dělnící zase podstatně přispěli k poválečné prosperitě Německa. Někteří se tu natrvalo usadili, udržující kontakty s vlastí, zatímco jiní se vrátili do vlast. Muslimští dělnící ve francii převážně ze Severní Afriky, si většinou udržují úzké vazby k zemi původu.

 

 

Multikulturalismus západu

 

Po druhé světové válce nabyly Evropa a Amerika multikulturní povahy. Ve většině evropských zemí i na americké pevnině se usadily komunity buddhistů, hinduistů, sikhů a muslimů z různých zemí. Všude se obohatily kuchyně o nová jídla a slovníky o nová slova. Studují se globální dějiny a pronikají i do školních osnov. Mezi muslimy najdeme osoby snad všech povolání, mozí jsou ve svém oboru světovými odborníky. Za všechny můžeme zmínit například egyptského romanopisce Nagíba Mahfúze, který získal Nobelovu cenu za literaturu, a další držitele Nobelových cen z různých oborů jako Abduse Salam, Ahmada Zuwajjila.

 

 

Islámský svět je v evropském a americkém tisku zobrazován témeř neustále jen negativně, ve spojitosti s násilím. Politické udalosti zastínily skutečnost, že velká většina muslimů žije pokojně a řídí se výrazně racionální vírou s důrazem na laskavost, bratrství, shovívavost a mír. Většině muslimů je zas podobně zkreslován svět Západu. Exportní obraz západní společnosti, odvozovaný z filmů a televize je politovánihodný. Mezi muslimy ze všech částí světa existují pocity odporu a nepřátelství k Západu. Nad jejich extrémními projevy ve formě vnitrostátního nebo mezinárodního terorismu naříkají muslimové stejně jako nemuslimové, ovšem muslimové takové pohnutky chápou. Souvisí s nedávným děním: bombardováním Afghanistánu, s nasilnými prostředky užívanými Izraelci k rozdrcení palestinské intifády, s americkou podporou Izraele, s bývalou přítomností amerických jednotek v Saudské Arábii, s americkým vpadnutím do Iráku, to všechno jsou případy, kdy i nemuslimové sdílí s muslimy rozhořčení.

 

 

Avšak nepřátelství má i hlubší rovinu a vyvolává je dopad modernizace na muslimské společnosti a krize autority plynoucí z jednání sekularizovaných režimů založených na západních vzorech. Legitimitu těchto režimů mnozí zbožní muslimové zpochybňují a militantní obroditelská hnutí se pro ti ní přímo staví. K závažným výzvám pro muslimský svět patřítak úkol nastolit přijatelnou rovnováhu mezi požadavky moderního státu a islámským pojetím spravedlivé, participativní vládní moci.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

POZVANA

(JASNOVIDEC, 24. 2. 2010 12:23)

Tajne filmy online
http://www.kestazenizdarma.estranky.cz/
http://www.magika-celebrita.estranky.cz/
http://www.magietv.estranky.cz/