Hidžáb
Hidžáb je termín pocházející z arabského slova hadžaba, což znamená skryta pohledům, zahalena. Jedná se o roušku, kterou si muslimka ( tip na stránky zde: http://www.muslimka.estranky.cz/ )zakrývá vlasy a krk.
Její nošení nevyplývá přímo z koránu v něm se jen uvádí, že ženy by se neměly dávat cizím na odiv (Korán 24:31), měly chodit zahaleny (33:59) a také je stanoveno, které části ženského těla by neměly být vidět. Zahalování se hidžábem je stanoveno právní vědou. Jako důvod bývá nejčastěji uvedena ochrana ženy před muži, kteří díky tomu, že ji vidí zahalenou, potlačí snáze svůj chtíč, a proto jednají se ženou jako s osobností.
Povinnost nosit jej není všude stejná. V různých lokalitách od sebe liší – někde je to vyžadováno a jinde není; je například běžné v mešitách (a v dalších islámských zařízeních), že je hidžáb po ženách vyžadován. Povinně jej pak ženy musejí nosit v Saúdské Arábii, Íránua Afghánistánu(pokud jej nemají nasazen, hrozí jim trest od náboženské policie). Zde je běžnou součástí i uniforem například policejních, či školních.
Neislámské kultury (hlavně západní) považují hidžáb za znak útlaku žen, avšak část mladých žen i v západních zemích se odívá hidžábem z důvodu vyhranění se proti západní civilizaci a zdůraznění svojí kulturní identity.
(Literatura: Mužům vstup zakázán, Květa Klímová-Pumerová, Portál 2004.)
Náboženská svoboda je jednou ze svobod, vycházejících z listiny lidských práv a svobod. Zaručuje každému vyznávat či nevyznávat takovou víru, jakou považuje za vhodnou, pokud neporušuje jiné zákony. Náboženské svobody nebyly garantovány v historii vždy a ještě na počátku 21. století jsou země, kde dochází k jejich porušování.
V mnohých zemích existuje státní náboženství; podle toho se řídí státní správa a život v celé společnosti. Přesto stoupenci jiných náboženství nebývají, pokud v zemi panuje náboženská svoboda a systém je demokratický, nijak znevýhodňováni. Jsou však některé země (Čínská lidová republika, Severní Korea a do začátku 90. let i státy tzv. Východního bloku), jejichž ústava je definuje jako oficiálně ateistické a z různých důvodů zde dochází proto k potlačování svobod vyznávání některých, či někdy i všech, náboženství.
Náboženská svoboda nebývá zajištěna v zemích, kde existuje silná a velmi vlivná náboženská skupina, konzervativně smýšlející (Írán, Saúdská Arábie), nebo kde vládne přísně ateistický režim (tedy země socialistické zmíněné výše). Frankistické Španělsko bylo striktně katolické a potlačovalo stoupence jiných náboženství.
- Další odkazy na téma hidžáb:
- http://muslimskelisty.cz/zp199.htm
- http://ihned.cz/3-16478210-imigranti-000000_d-37
- http://procislam.webovastranka.cz/wiki/104/465
- http://imane.sblog.cz/zeny/
- http://www.islamweb.cz/
- Muslimské sestry: http://groups.msn.com/islamiccommunityofczechsisters/hidbzahalen.msnw
- Proč jsem vyměnila bikini za niqáb: http://ladyweb.ihned.cz/c3-20108610-l00000_d-proc-jsem-zamenila-bikiny-za-nikab
- Práva a povinnosti žen v Iránu: http://www.peprnet.cz/zrcadlo/clanek/index.php?id=2486
- Zahalená tvář a zahalená mysl: http://www.a-kontra.net/zahalena-tvar-a-zahalena-mysl
- Hip hop v hidžábu: http://liberalnimuslimove.blog.cz/0705/hip-hop-v-hidzabu
- Z časopisu českých muslimek..: http://www2.kudlanka.cz/160387_item.php
- Zahalená atletka vítězí: http://sport.idnes.cz/zahalena-atletka-al-ghasaraova-vitezi-d8l-/atletika.asp?c=A061214_191549_atletika_no
- I tolerance má své hranice: http://zpravy.idnes.cz/i-tolerance-ma-sve-hranice-090-/nazory.asp?c=A061215_193701_nazory_zra
- blog: http://otevrene.s.rdce.sblog.cz/odivani/