Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kabaret atd.

30. 8. 2007

Orientální břišní tanec u nás zažívá velký boom. Je totiž nejen krásný, ale má i mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Na tomto místě se břišnímu tanci budeme věnovat pravidelně. Dnes začneme představením základních stylů, kterým se u nás můžeme věnovat.

Orientální břišní tanec, který se tančí v dnešní Evropě, se dělí do tří hlavních stylů: kabaret, Tribal a raqs sharqi. Ostatní styly je na Starém kontinentě možné spatřit jen ojediněle.

Kabaret – tento styl je kombinací tanečních prvků z Turecka, Egypta a severní Afriky. Používají se při něm výrazné kostýmy pošité penízky a korálky. Efektní jsou i taneční prvky – tančí se se závojem, svíčkami, mečem, či dokonce s hadem. Díky tomu je tento styl velmi oblíben na různých společenských akcích. Tanečnici dává velký prostor pro osobní tvořivost.

Tribal – tento styl v sobě spojuje vlivy z Turecka, Persie a dalších zemí Středního východu. Hlavním rysem je důraz na zachování původního, folklorního stylu v oblečení, hudbě i krocích. I toto tradiční pojetí je ale možné rozvíjet vlastními nápady.

Raqs Sharqi – tento styl je založen na pohybech boků. Může se tančit na klasickou egyptskou píseň, ale i na moderní hudbu. Stejně jako Kabaret obsahuje mnoho atraktivních prvků a tanečnice jsou ozdobeny soustou korálků, penízků a flitrů.

Nedá se říci, že by některé styly byly vhodnější pro určité typy žen. V každém je možné se realizovat, uvolnit napětí, poznat sebe samu a objevit svou vnitřní sílu lásky. Pohyb pánve navíc probouzí životní energii, která při tanci stoupá vzhůru tělem a jako očistná koupel působí na ženskou krásu a zdraví.

------------------------------------------------------------------------------

Nestyďte se projevit ženskost

Nebojte se tedy sáhnout po šátku, sukni nebo kalhotách v barvě, na kterou jste doposud nenašla odvahu. I tento malý krok vás může posunout k tomu, abyste do své osobnosti integrovala vše, co doposud zůstávalo zasunuto někde v pozadí. Naučte se přijímat svoje tělo takové jaké je, plně rozvinout krásu ženy a nestydět se za to, že nevypadáte jako z módních časopisů.

Pokud jste se rozhodla pro kabaretní styl břisního tance, můžete směle popustit uzdu své fantazie, neboť zaujmout diváky, to je to, o co jde v první řadě. Penízky, třpytivé a zvonivé náramky, čelenky, náušnice a prsteny, spousta flitrů a korálků, tím vším tanečnice podtrhuje vlastní styl. Jestliže je vám bližší folklornější vzhled a tradice, pak se možná uchýlíte spíše ke střízlivějšímu pojetí kostýmů. Oslnivou blyštnost však můžete směle nahradit barevností. Barvy, ty totiž v Orientu naleznete všude.

Pro větší atraktivnost vystoupení používají tanečnice speciálních doplňků, jako jsou svíčky, hůlky, závoje, šavle, některé dokonce tančí s velkým hadem nebo činelkami, na které hudebně doprovází celou produkci. Nejdůležitější na tom všem ale je, aby každá tanečnice hledala svůj osobitý a originální styl projevu – tak, aby se stala jedinečnou bytostí, která se nebojí ukázat svoji krásu a otevřít tak srdce všech, kteří se přišli potěšit jejím tancem.