Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostým pro egyptský styl raqs sharki

30. 8. 2007

Egyptský styl, který si obléká většina evropských a amerických tanečnic, představuje jen malý výřez toho, co se v Egyptě skutečně nosí. Místní tanečnice si většinou nechávají navrhnout šaty podle svých představ v širokém spektru barev, zdobení a střihů. Bohatostí kostýmu dává žena najevo svou cenu. Cení li si sebe sama vysoko, pak i její kostým bude hýřit bohatostí výšivek a třpytem kamenů, flitrů nebo penízků.

Bedleh: oblek pro efektní úvod

Egyptská tanečnice obvykle zahajuje vystoupení v kostýmu zvaném „bedleh“, což znamená „oblek“. Obvykle se sestává z korálkové podprsenky a pásu, zdobené sukně a trikotu. Součástí kostýmů může být závoj, rukavice, čepec či korálkové šperky.

Trikot, který je v Egyptě vyžadován ze zákona a musí zakrývat bříško (u nás jej tedy lze vynechat), mívá tělovou či jinou barvu, a často je zdoben penízky nebo flitry.

Spodní sukně je tvořena tříčtvrtečním kruhem a kryta jednoduchou sukní ze stejného materiálu s rozparkem na noze. Lem a rozparek jsou zdobeny korálky a pajetkami. Svrchní sukně mívá tvarované lemy (např. cípy ve tvaru V), zdobené stejným lemováním jako spodní sukně a složitým flitrovým vzorem.

Závoj může být ve stejné, ale i kontrastní barvě k barvě sukně. Vnější okraj je obvykle ozdoben šňůrou korálků a pajetek.

Podprsenka a pás bývají zdobeny bohatým třepením – u pásu o délce až 20.

Většina tanečnic si obouvá střevíce na vysokém podpatku. Egyptské tanečnice je původně začaly nosit, aby tím divákům sdělily: „Podívej, jsem dost bohatá na to, abych si mohla dovolit boty“.

Po provedení úvodní části se tanečnice vrací na jeviště oblečená do baladi kostýmu, aby zatančila tanec s hůlkou či svícnem. Obvykle jde o dlouhou, bohatě zdobenou večerní róbu z elastických materiálů, často obtočenou pásem s korálkovým třepením zdůrazňujícím pohyby. Celý kostým může být doplněn rukavicemi, závojem nebo čapkou a může mít rozparky, které odhalují bříško (ne však pupík) tanečnice.