Jdi na obsah Jdi na menu
 


Interview s Bozenkou,2005

1. 9. 2007
www.psiadusa.sk

Interview s Bozenkou, 2005

(v anglickém originále zpovídala Bozenku Salome)

Bozenka zacala s orientalním tancem(OT) v roce 1998 přes projekt "Mideastern Dance Exchange" a brzy se také stala jednou z předních tanečnic podílející se právě na organizaci "Mideastern Dance Exchange". O rok později začala hostovat a učit po celém světě.Společně s  vyhrou titulu "Miss America of Bellydance" roku 2000 začaly také její výjezdy do zahraničí, hrála a učila v zemích jako Kanada, Střední a JIžní Amerika, Evropa a Karibik.

Bozenka vystupovala pro takové význačné osobnosti jako: Sean Connery, Donald Trump, Hugh Hefner, Madonna, Enrique Iglesias. Také tancovala s Albina( pozn.: původem francouzskou hudební skupinou hrající mj. I hudbu Blízkého východu),na jejich koncertě v Miami Beach. Bozenka je také nedávným přírůstkem do Bellydance Superstars tour a choreografkou zpěvačky Shakiry.

Salome: Jak vím, tak ti  Tamalyn Dallal udělelila funkci umělecké ředitelky v "Mid Eastern Dance Exchange". Jaké jsou tedy tvoje plány v rámci budoucnosti tohto projektu?

Bozenka: Jsem velice vzrušená se směru, kterým se právě teď studio ubírá. Jsme nezisková organizace, která je odvvisla od energie, která je do ní vložena. Náš tým je teď momentálně velice soustředěný a usilovně pracuje na několika projektech.  Také řídím skupinu, takže máme teď  hlavní skupinu dobře připravených tanečnic,které reprezentují studio a tento umělecký styl. Jedná z věcí, které bych ráda udělala je rozjet další "Mideastern Dance Exchange" v jiné části světa...

Obrazek

( na obrázku The Mideastern Dance Exchange-zleva: Jennifer, Tamalyn Dallal, Larissa,  Ana a Bozenka na středu v rámci vystoupení na  "Dance for Life" na podporu lidem s AIDS )

Obrazek

( Bozenka se prezidentem Salvadoru,pro kterého vystupovala,2003)

Obrazek

(Bozenka a její studentky tanečnice z Mideastern Dance Exchange, které se podílely na nedávném hudebním videu pro Latin Grammy Nominovaného zpěváka Elsten "Fulano" Torrese, video je od ledna 2007 na MTV, odkaz je zde: http://youtube.com/watch?v=kzmpXQ1Snhg )


Salome: Opakovaně jste učila a vystupovala v Jižní Americe a s jistým úspěchem v Kolumbii a Salvadoru. Jaká je taneční scéna v Jižní Americe a jak jste jí vy přispěla?

Bozenka: Je tam široká arabská komunita právě v několika zemích této oblasti. Právě zrovna Salvador a Kolumbie jsou dvěma z nich. Já jsem tam vystupovala na mnoha soukromých akcích. Také jsem měla možnost tam učit,ale tamní taneční scéna je poměrně nová, takže jsem především učila základy a osvojení správné techniky. Jsou doslova nenasytní  po informacích a já jsem opravdu ráda, že umím mluvit španělsky.  

 

Salome: Také jste dělala choreografku Shakiře na jejím turné "Tour of the Mongoose". (pozn.: jeden z odkazů na video Shakira  z tohto turné http://youtube.com/watch?v=DxGlXqp45Yk )Mohla by jste se podělit o tuto zkušenost?

Bozenka: Bylo to 8 hodin denně tvrdé práce, musela jsem mít v rukávu spoustu nápadů a být velmi flexibilní k jejím nápadům a odezvám. Být choreografem jakékoliv hvězdě je velicé rozdílné  než být to samé pro studenty nebo jen pro sebe. Pořád jsem vytahovala nové a nové nápady a kroky dokud  to nebylo perfektní pro ni. Skoro jsem z toho umřela! Pomohlo, že Shakira byla ohromně pokorná a skromná a velmi laskavá. Největší odměnou mi bylo vidět ji na turné a poznat svoji sestavu, kterou tančila milionům...tohle mě učinilo opravdu pyšnou.

Salome: Byla jste na turné s"Belly Dance Superstars" v Kanadě a Americe roku 2004. Co bylo na tom to nejhlavnější a budete pokračovat s tímto projektem?

Bozenka: Nejhlavnější  momenty zcela určitě zahrnovaly potkávání se s těmi nejvíce zajímavějšími ženami a být s nimi na podiu, nalézání vlastních skrytých sil a možnosti, kdy uý jsem si meslela, že nemám víc co nabídnout a také potkání s mnoha různým publikem. Znovu vyrazím na turné koncem tohto roku.

Salome: Co si myslíte o utvoření univerzálního tanečního slovníku pojmů pro OT nebo o hodnotícím systému?

Bozenka:Souhlasím s myšlenkou názvu prvků, protože to pomůže, ikdyž to pro mě nikdy nebylo na překážku, když jsem učila v zahraničí. Když jednou ukážete pohyb je jedno jestli to nazvete Maya nebo stojatá osmička, je to pořád stejný pohyb. Hodnotící systém by byl zajímavý,ale předně by nám trvalo vybrat někoho kdo je k tomu vůbec kvalifikovaný aby hodnotil tanečnice což myslím že by nám zabralo tak 5-8 let.